Google ile İnternet Sitenizin Reklamını Nasıl Yapabilirsiniz ?

Bir çok kurum internet reklamlarının öneminin olmadığına inanır ve bu sebeple reklam için bütçe ayırmak istemezler, ama bu yazımızı okuduktan sonra bu fikriniz değişecek;

Dijitalleşen dünyada her şey gibi reklamcılık da değişiyor, adeta taşlar yerinden oynuyor. Gazete, billboard ve televizyon reklamları gün geçtikçe yerini Google ve Sosyal Medya reklamcığına bırakmakta.

Günümüzde sadece Türkiye'de nüfusun %60’ı yani yaklaşık 48 milyon kişi internet kullanmaktadır. İstatisliklere göre bu kullanıcılar günde ortalama 7 saat bilgisayar başında, 3 saat mobil cihazlarının başnda zaman geçiriyor ve mobil kullanıcıların %41’i ile bilgisayar kullanıcılarının %34’ü internet kullanırken satın almak istedikleri ürünler hakkında araştırma yapıyorlar. Araştırma yapan bu kullanıcıların %43 gibi yüksek bir oranı ise internet üzerinden hizmet ya da ürün satın alıyor.

İstatisliklere baktığımızda işinizi ya da markanızı duyurmak için çok ideal bir yöntem gibi gelmekte fakat bilmeniz gereken ufak bir konu daha var.

Yeni bir internet sitesi kurmak kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde dükkan açmak gibidir. Kimse sizin yerinizi ya da ne iş yaptığınızı bilmez ve dükkanınıza uğramaz. Bu durum da dükkanınıza müşteri bulmak çok zorken, internet sitenizde ise birçok yöntem ile şansınız çok daha yüksektir.

İnternet sitenizin hitap ettiğiniz müşteri kitlesine ulaşmasının bir kaç yolu mevcuttur.  Öncelikle yapılan internet sitesinin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapılmış olması gerekmektedir. Bu sizi Google’da aratılan kelime ile sitenizdeki kelimelerle eşleştiğinde sayfa sonuçlarında sitenizin görüntülenmesi sağlayacak olan temel kuraldır. Sayfanızı sosyal medya reklamları ile tanıtabilir, müşteri kitlenize e-posta atabilir ya da online PR çalışması yapabilirsiniz.

Bu yöntemlerin hepsini kullanmak çok maliyetlidir ve genellikle yeni kurulan internet sitelerinin karşılayabileceği maliyetler değildir. Dünya'nın %65’i ve Türkiye'nin %90’ının tarayıcı olarak Google kullandığını ve internet sitelerinde en önemli noktanın  hedef müşteri kitlesi olduğu için başlangıç olarak arama motorlarında reklam vermek en doğru tercih olabilir. Google Adwords kullanarak yeni kurulan sitenizi doğrudan hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Google Adwords Nedir ?

Google’de arama sonuçlarında geride kalan internet sitelerini açık arttırmalı Tıklama Başına Maliyet (TBM) sistemiyle işletmenizin sağladığı hizmet veya ürünlerle alakalı olarak aranan kelimelerde sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan ücretli bir araçtır.

Ülkemizde de en önemli online reklam merkezi Adwords’dür. Diğer firmaların yüksek reklam fiyatlarına karşı düşük fiyat politikası, ziyaretçi başı ödeme, video, resim, flash, metinsel reklamlara olanak sağlaması bu sistemin önemli artı değerlerindendir.

Google Adwords’te kullanabileceğiniz reklam tipleri nelerdir?

Metin Reklamları

Ürün yada hizmetlerinizi Google ağında tanıtmak için kulanabileceğiniz reklam biçimidir. İnternet sitenizle ilgili belirttiğiniz ve arttırma üsülü fiyatlandırdığınız kelimeler aratıldığında Google Arama sonuçlarının yukarısında veya aşağısında gösterilebilir.

Görüntülü Reklamlar

Farklı sitelerde, mobil uygulamalarda kendinizi gösterebileceğiniz bir alandır. Genelde marka bilinilirliği ve yeniden pazarlama için kullanılır. Google'ın Görüntülü reklamlar için belirlediği belli banner ölçüleri vardır görüntülü reklam hazırlığınızı yaparken bu standart ölçülere göre reklam bannerları hazırlayabilirsiniz.

Video Reklamlar
Video reklam biçimleriyle kitlelerin video izlerken vşdeoların içinde izleyebildiklri reklamlardır. İzleyiciler reklamın 5 saniyesinden sonra reklamı kapatabilir. Oluşturacağınız video reklamlarının en az 12 saniye olamsı önerilir.

Alışveriş Reklamları

Sitenizde yer alan belirli ürünlerle ilgili resim ve ayrıntılı bilgiler içerir. Google arama sonuçlarında diğer metin reklamlarından ayrı olarak kendi kutucuklarında görüntülenir. Alışveriş reklamı oluşturmak için Google Merchant Centerüzerinden ürünlerinizi XML ile aktarabilir ve Adwords alışveriş reklamları hazırlayabilirsiniz.

Uygulama Reklamları
Yaptırdığınız mobil uygulamayı doğru kişilerin indirmesini ve etkileşim kurmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

HABER BÜLTENİMİZE KAYDOLUN.

TEKLİF İSTE

@Pandoline Copyright copyright all rights reserveds.